Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

Gdzie będziemy nocować na trekkingu w Himalajach?

Jaki jest standard lodge'y na trekkingu w Nepalu?

Często pytacie, gdzie będziecie nocować na trekkingu lub jak wyglądają pensjonaty na nepalskich szlakach.

Lodge ([lɒdʒ) – to najpopularniejsza nazwa nepalskiego schroniska, pensjonatu, w którym zwykle nocuje się na trekkingu.

W lodge’y zazwyczaj centralnym punktem jest jadalnia (dinning hall). Najczęściej na środku stoi koza opalana drzewem lub na większych wysokościach – wysuszonymi odchodami jaków, które zbiera się z tras trekkingowych i z łąk, na których są wypasane.

Na wysokości piętra alpejskiego, gdzie nie występują krzewy lub drzewa, koniecznym było znalezienie paliwa, dzięki któremu uda się przetrwać mrozy, nie będąc zmuszonym do transportowania drzewa z niższych pięter górskich.

Stąd jacze kupy stały się podstawowym paliwem. Suszy się je rozpłaszczone na kamiennych murkach, okalających pola, a później zbiera i magazynuje.

W jadalni - najczęściej wzdłuż ścian - są siedziska wyłożone przyjemnymi, ciepłymi, wełnianymi pledami i poduszkami, by miło było spędzać tam czas, gdy na zewnątrz jest zimno. Taki układ sprzyja wspólnym rozmowom trekkersów z całego świata. Gdy zmęczeni codzienną wędrówką usiądziemy przy piecu, by nieco się ogrzać, za chwilę będziemy otoczeni z każdej strony kolejnymi amatorami ciepła i będziemy wspólnie cieszyć się opowieściami o górach

W jadalni poza oczywistą czynnością czyli jedzeniem - czyta się książki, słucha muzyki, rozmawia o planach na jutrzejszą trasę, opowiada przygody życia i śmieje do rozpuku przy żartach serwowanych przez naszych przyjaciół, czy też płacze słuchając wzruszających opowieści.

W jadalni rozpala się piec zazwyczaj w godzinach późno popołudniowych, ok. 16:00-17:00. Jadania jest otwarta najczęściej do 21:00. Po 21:00 kucharz lub właściciel oznajmia, że czas iść spać, gdyż oni muszą wstać rankiem, by przygotować śniadanie dla wszystkich turystów i nepalskiej załogi. I nie ma dyskusji;)

Z jadalni często widać pracę kuchni, a zamówić można nawet nawołując przez opary gotujących się potraw;)

Pokoje w lodge’ach bywają bardzo skromne, ale można też skorzystać z bardziej luksusowych lodgy. To oczywiście zależy od Waszych możliwości finansowych. Bywa, że pokoje są bardzo schludne, choć skromne i będziecie czuli się w nich naprawdę komfortowo, ale bywają też takie, w których nie wiadomo, kiedy była ostatnio zmieniona pościel.

Łóżka w pokojach są drewniane, zazwyczaj z cienkimi materacami. Na tym wszystkim prześcieradło, poduszka i kołdra.

Wszystkim rekomendujemy zabranie własnego śpiwora z dwóch najważniejszych powodów:

  1. Dbałość o własny komfort, higienę
  2. Kołdra nie zagwarantuje wystarczającego ciepła. Lepiej mieć swój śpiwór i okryć się dodatkowo kołdrą

 

Standard lodge’y jest raczej podstawowy i w pokojach nie należy spodziewać się lampek nocnych przy stolikach, lub dywanów na podłodze. To proste pomieszczenia, w których przebywa się najczęściej tylko na popołudniową drzemkę i na noc.

Można wybrać lodge’e o podwyższonym standardzie. Cena za nocleg z wyżywieniem wyniesie od ok. 150 $ wzwyż (stan na czerwiec 2022).

Wrzucamy kilka zdjęć z różnych miejsc. Z nepalskim pozdrowieniem! NAMASTE

 

Publikacja 2020-08-24 12:42:07