Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

Ostatnia wioska na trasie do Everest Base Camp?

Gorakshep - koniec świata

Gorakshep – to ostatnia wioska na trasie do Everest Base Camp – leżąca nad zamarzniętym jeziorem pokrytym piaskiem na wysokości 5146 m n.p.m.

Zanim zobaczycie na własne oczy jak dzisiaj wygląda Everest Base Camp lub Gorakshep - czyli ostatnia zamieszkana wioska przed Everest Base Camp, w której też zatrzymacie się na nocleg i z której wyjdziecie rankiem na Kala Pattar – 5550 m n.p.m. na wspaniały wschód słońca z Sagarmathą 8848 m n.p.m i Nuptse 7861 m n.p.m. w roli głównej, zobaczcie jak wygląda na naszych zdjęciach.

Gorakshep dzisiaj to miejsce, w którym możesz kupić najpotrzebniejsze rzeczy, ale również spróbować dań – nawet z kuchni świata;-)

W Gorakshep możesz zjeść pizzę i spaghetti chociaż jesteś już na wysokości 5164 m n.p.m. Obecnie w Gorakshep nie ma większego kłopotu z elektrycznością dzięki energii słonecznej, raczej jest już stały dostęp do Internetu i łączności telefonicznej. Jednak wciąż jest kłopot z wodą.

Na tej wysokości trudno już o wodę bieżącą. Pobiera się ją z jeziora – tuż niedaleko szlaku na Kalapattar. W celu uzyskania wody, topi się również śnieg czy lód z pobliskich lodowców.

Dzisiaj wspinacze mijają raczej Gorakshep udając się wprost do Base Campu, ale wpadają tutaj na krótko w ramach odpoczynku.

Co było tutaj w latach 50 ubiegłego wieku? Nic. Pustka. Tylko skała, śnieg i lód.

Jak kiedyś wspinacze dawali sobie radę, by przeżyć w tym nieprzyjaznym środowisku?

W dzisiejszych czasach to właśnie z Gorakshep wyruszycie na ostatnią część trekkingu w górę doliny Khumbu - do Everest Base Camp. Zajmie to około 3 godzin – w zależności od pogody i Waszej kondycji. Jeszcze niedawno nie można było zobaczyć Everestu z Base Campu, ale dzisiaj – czyli w 2019 roku – miejsce Base Campu po lawinach, ruchach lodowca zmieniło się i Czomolungma jest już widoczna z bazy pod Everestem.

Pisząc ten odcinek bloga zastanawialiśmy się, czy kiedyś w miejscu Gorakshep było co innego?

Jeżeli tak, to co? Może stary Base Camp, pierwszy Base Camp? Na pewno to sprawdzimy i wtedy podzielimy się z Wami tą wiedzą.

Publikacja 2018-12-21 00:53:37