Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

Burka w Nepalu nazywa się sari

Jak żyją Nepalki

Na polskim rynku pojawiła się świetna książka Edyty Stępczak pt. „Burka w Nepalu nazywa się sari”.

Już sam tytuł książki był dla mnie prowokacyjny. I to właśnie tytuł zwrócił moją uwagę, bo porównywał piękne i kolorowe sari z burką, która z dekoracyjnym strojem ma jednak niewiele wspólnego. Poczułam, że autorka musiała dotknąć tematu osobiście i obserwować go z bliska.

Autorka, Edyta Stępczak, ma również swój profil na Facebooku https://www.facebook.com/Burkawnepalunazywasiesari

Jak to jest być kobietą w Nepalu

Edyto, dziękuję Ci za tak szczery dokument. Dziękuję, że znalazłaś czas na to, by pochylić się nad losem nepalskich kobiet, zobaczyć i opowiedzieć ich życie, ich tragedie, smutek dnia codziennego. Czytając Twoją książkę, potwierdzało się to wszystko, co oglądam od 2013 roku jeżdżąc do Nepalu przynamniej 3 razy do roku. Spędzam tam około 3 miesięcy w roku i każda moja wizyta otwiera mi oczy bardziej na los Nepalek.

Miasto wyzwala nieco kobiety z tego zaklętego (czy też przeklętego) religijnego kultu mężczyzny, jednak wciąż na każdym kroku można zobaczyć jak niska jest pozycja kobiety. Dla mnie – osoby bardzo samodzielnej i wyzwolonej – obserwacja codziennego losu Nepalek jest trudne. Mam wewnętrzną niezgodę na to jak są traktowane, jak nieważne, jak pomijane w procesach społecznych, ignorowane i wyśmiewane.

Twoją książkę czytałam z zapartym tchem, a poparte faktami historie, obserwowałam ze złością wewnątrz. I z bezsilnością. I to chyba najgorsze z uczuć, które nam towarzyszy, gdy oglądamy sprawy beznadziejne, z góry stracone i niemożliwe do naprawienia w krótkim czasie.

Każda z nas, której na sercu leży los kobiet w innych zakątkach świata, powinna przeczytać tę pozycję. Podpisuję się pod tą książką całym sercem! Czyta się ze wzruszeniem i poczuciem niesprawiedliwości, niezgodą na to, że wciąż w dzisiejszych czasach kobiety muszą walczyć o tak podstawowe prawo, jak choćby prawo do równego dziedziczenia po rodzicach.

Nepalskie przysłowie, które przytaczasz „Urodzić się kobietą to przekleństwo” mówi bardzo dużo o tym społeczeństwie.

Polecam tę analizę nepalskiego społeczeństwa każdemu, któremu choć trochę zależy na poznaniu jakże odmiennego kulturowo i religijnie Królestwa Himalajów.

Publikacja 2019-02-21 08:00:00