Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

Pandemia Covid-19 w Nepalu

Koronawirus w Nepalu

W związku z pandemią koronawirusa na całym świecie, również Nepal został nią dotknięty.

Początki wyglądały bardzo optymistycznie. Pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano w Nepalu 13 lutego 2020 roku u Nepalczyka wracającego z Chin. Do początku marca 2020 nie było większych problemów związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Covid-19 w Nepalu.

Kiedy koronawirus zaczął atakować w Nepalu?

Sytuacja w sąsiadujących Indiach rozwijała się jednak bardzo dynamicznie. Wielu Nepalczyków, którzy tam pracowali na co dzień, chciało jak najszybciej wrócić do domu. W tym czasie sytuacja w Nepalu wydawała się być wciąż być pod kontrolą. Granica pomiędzy Nepalem a Indiami jest dla obywateli tych państw otwarta i obowiązuje tam prawie swobodny przepływ osób. Wielu pracujących w Indiach Nepalczyków, jak również wielu Hindusów chciało jak najszybciej uciec przez koronawirusem do Nepalu. I od tego momentu zaczęto odnotowywać coraz więcej przypadków koronawirusa.

To pociągnęło za sobą decyzję nepalskich władz o zamknięciu granicy (lockdown Nepalu). Wstrzymano też loty międzynarodowe od 24 marca 2020 do 21 lipca 2020 r. W tym czasie sprowadzono do kraju tysiące Nepalczyków, którzy przed tymi zmianami utknęli za granicą.

Teraz koronawirus rozprzestrzenia się już bezpośrednio wśród Nepalczyków, a liczba przypadków znacznie wzrasta każdego dnia. W wyniku zwiększonej liczby przypadków koronawirusa, rząd Nepalu ponownie zdecydował o wprowadzeniu lockdownu od 9 sierpnia 2020 na kolejne dwa tygodnie. Loty krajowe i międzynarodowe zawieszono do 31 sierpnia 2020 r.

Czy trekkingi w Nepalu są zagrożone?

Trekkingi w Nepalu w czasie pandemii koronawirusa były zagrożone. Jednak Rzecznik Departamentu Turystyki zapowiedział, że rząd zaczął przygotowywać podstawowe wytyczne dla wspinaczy, którzy planują odwiedzić Nepal we wrześniu. Zostaną wprowadzone procedury, które mają ułatwić działania trekkingowe w sezonie jesiennym. Od 17 sierpnia 2020 roku  miały zostać wznowione loty z krajów niskiego ryzyka, jednak coraz częściej pojawia się jednak data 1 września 2020 roku

Pandemia w Nepalu doprowadziła do wielomilionowych strat w sektorze turystycznym, jednak operatorzy trekkingów  są w stanie wznowić wyprawy trekkingowe i działalności wspinaczkowe z protokołami bezpieczeństwa. Sezon jesienny 2020 może zaowocować znanymi na całym świecie trekkinami do Annapurny czy w rejon Everestu. 

Skutki pandemii COVID-19 w Nepalu

W Nepalu ponad 60% firm pozostaje zamkniętych na czas lockdownu. Wiele osób straciło pracę i podstawowe źródło dochodów. Nikt nie wie, kiedy sytuacja się unormuje. Wielu pracodawców nie wypłaca wynagrodzeń. Ogromnie ucierpiała branża turystyczna w Nepalu. Począwszy od właścicieli firm turystycznych do setek tysięcy pracowników tego sektora. .

Miliony uczniów i studentów czekają na naukę w szkołach i na uniwersytetach. W Nepalu szkoły i uniwersytety są zamknięte od marca 2020 r. Wielu studentów miało ogromną nadzieję na powrót do szkół w sierpniu. Decyzje rządu z ostatnich dni pogrzebały te nadzieje. Trzeba pamiętać, że absolutna większość nepalskich placówek edukacyjnych to prywatne szkoły, które utrzymują się z czesnego uczniów. Brak zajęć edukacyjnych, oznacza również totalną zapaść na tym rynku pracy.

11 sierpnia łączna liczba przypadków covid w Nepalu wynosiła 5159 osób. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeszcze w marcu władza uważała, że koronawirus nie istnieje, dziś jednak wykonywane jest wiele testów a rdzenna ludność pandemię traktuje na poważnie. Dlatego właściciele wielu miejsc życzą sobie pokazania wyniku negatywnego testu na covid-19. 

Szczegółowe dane na temat koronawirusa w Nepalu znajdziesz na stronie worldmeters.

 

 

 

Publikacja 2019-02-21 08:00:00