Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

Kiedy najlepiej pojechać w Himalaje

dates of trips

Kiedy najlepiej pojechać w Himalaje… Hmmm, to nieco trudne pytanie, gdyż moim zdaniem można jechać przez cały rok, tyle, że w różnych miesiącach w różne części Nepalu. Jednak, gdy wybieracie się na te najpopularniejsze treki czyli Annapurna Base Camp, czy Everest Base Camp, to najlepszymi miesiącami będą: marzec, kwiecień, maj a jesienią czas od października do grudnia.

Wiosną będzie ciepło, przyjemnie i przede wszystkim kolorowo. To czas, gdy tereny położone na wysokości 2500-3500 m okryte są dosłownie płaszczem kwitnących rododendronów. Jednak wiosna to więcej chmur i nie do końca przejrzyste niebo. 

Im bliżej monsunu, tym bardziej temperatura zaczyna nam dokuczać, przejrzystość powietrza maleje, a góry zasłaniają się kotarami chmur. W tym czasie partią Himalajów, którą warto zobaczyć jest Mustang. Tutaj wciąż będziemy bezpieczni i osłonięci nieco od monsunu.

Najlepszym czasem jest okres po monsunie. Jesień oznacza lepszą pogodę tzn. wszystko wskazuje na to, że niebo będzie błękitne, a powietrze tak przejrzyste, że będziecie mieli wrażenie, że góry są na wyciągnięcie ręki. Jesień jest niemalże gwarantem stabilnej i bezchmurnej pogody. Ale to oczywiście nic pewnego. Jak to w górach. Jesienią warto się wybrać na wysokogórskie trasy, połączone z przekraczaniem wysokich przełęczy lub odwiedzinami baz pod ośmiotysięcznikami. Jest to też doskonały czas do fotografowania gór!

Jeżeli chcemy chodzić nieco niżej, około 3000 mnpm warto wybrać się później, tj. w okolicach listopada-grudnia, gdyż w początku jesieni może tam być jeszcze wciąż gorąco.

Zimą nie wybierajmy się zbyt wysoko. Może nas zaskoczyć śnieg, dni są krótsze, a przełęcze nawiedzają huraganowe wiatry.

Wniosek jest taki: jak planujecie wyjazd do Nepalu, przemyślcie termin i uzależnijcie go od miejsca, w które się wybieracie. A my życzymy Wam samych słonecznych trekkingów, z cudownym przejrzystym powietrzem i najlepszym towarzystwem na świecie!
Dbajcie o siebie!

Publikacja 2018-12-21 00:27:32