Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

Wycieczki do Nepalu

Święto Dashain w Nepalu

Barwne jarmarki, ogromne huśtawki i większe niż zwykle zakupy to nieodłączna część nepalskiego święta Dashain. Tuż po zbiorach ryżu na przełomie września i października Nepal szykuje się do obchodów najważniejszego święta w roku.

Happy Dashain!

Te najdłuższe święta nepalskie są celebrowane w wyjątkowy sposób. Dashain - hinduskie święto symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem. Trwające 15 dni radosne uroczystości są niezwykle rodzinne. Przyciągają Nepalczyków rozsianych po całym świecie do powrotu w rodzinne strony. Dashain obchodzone jest przede wszystkim w rodzinnych domach, których wiele jest na wiejskich obszarach kraju, dlatego w tym okresie można zobaczyć opustoszałe ulice Katmandu. Publiczne środki transportu pękają w szwach, a zamknięte biura i urzędy nie pozwalają na załatwienie wszelkich spraw - tak w pigułce wygląda najhuczniejsze nepalskie święto.

Walka dobra ze złem

Święto Dashain symbolizuje męstwo i zwycięstwo Bogini Durga nad złowrogimi, demonicznymi asurami. Po 9 dniach zawziętej walki bogini w końcu triumfuje ucinając głowę demonowi w postaci bawoła Mahiszy.
Jednak na tym się nie kończy. Nepalczycy świętują również pokonanie przez herosa Ramę, dziewięciogłowego króla Ravany, który więził jego żonę na Cejlonie, dzisiejszej wyspie Sri Lance.

Oba te mityczne zwycięstwa dały koniec zniewoleniu, a 9 dzień uroczystości stał się najważniejszym dniem Dashain. W tym czasie nakłada się “tikę”, czyli mielony ryż z barwnikiem na czoła najstarszych członków rodziny udzielając sobie nawzajem najpotrzebniejszych łask. Tika w tym dniu może być tak duża, że zakrywa prawie całe czoło.

Krwawe ofiary

W trakcie VijajaDashami wykonuje się wyjątkowe pieśni nazywane MalShreeDhun. Z okazji tego dnia zabijane są zwierzęta, których głowy składane są w ofierze przed świątyniami i domami. Według tradycji w pierwszej kolejności mordowane są bawoły, utożsamiające demona unicestwionego przez Durgę.

Nepalczycy nie mogą sobie pozwolić na częste spożywanie mięsa ze względu na jego wysoką cenę. Dlatego też Dashain jest momentem, w którym zjada się dużą ilość kurczaków, owiec, kaczek i kóz. W tym okresie kozina stanowi najbardziej pożądane mięso, a kozy sprowadza się z najodleglejszych zakątków Nepalu do miast, by zapewnić wszystkim dostęp do tego jednocześnie najdroższego mięsa.

Cyrkowe huśtawki i barwne latawce

Podczas święta Dashain bardzo ważną rolę odgrywają monumentalne huśtawki. Stworzone z gałęzi bambusowych lin kokosowych mają za zadanie odpędzić zło i wszelkie negatywne uczucia. Strzeliste huśtawki to nie jedyna atrakcja w przestworzach. Na ulicach Katmandu można zobaczyć dzieci puszczające kolorowe latawce symbolizujące oderwanie od ziemi, które tak samo jak huśtawki odganiają czyhające zło.

Czas na zakupy

Nepalskie święto to również czas na chodzenie po sklepach, głównie kupowanie nowych ubrań. Spowodowane jest to przekonaniem, że Dashain jest pomyślnym czasem na dokonywanie jakichkolwiek zakupów, zaczynając od artykułów dla gospodarstwa domowego, ubrania aż po samochody. Wiele nepalskich dzieci z niecierpliwością czeka na to święto, aby dostać nową parę butów czy nowe spodnie. Przy nakładaniu tiki starsi dają dzieciom zawsze drobne upominki finansowe.

Wiele przedsiębiorstw właśnie w tym okresie wprowadza na rynek nowe produkty i udziela rabatów dla potencjalnych nabywców.

Coroczna gorączka podróży

Wiele Nepalczyków musiało opuścić swoje domy w celu poszukiwania pracy, edukacji czy lepszych możliwości ekonomicznych. Najczęściej zasiedlają tereny Malezji i Zatoki Perskiej, ale i USA czy Australii. Wraz ze świętem Dashain wracają do domów swoich przodków, wnosząc ożywienie do opustoszałych wiosek. Około milion mieszkańców Katmandu opuszcza stolicę, aby udać się na beztroskie świętowanie w gronie rodziny.

Coroczna gorączka podróży sprawia, że gwałtownie wzrastają ceny biletów lotniczych i autobusowych, a długie kolejki są jeszcze dodatkowym utrudnieniem.

Wymarzona pogoda na świętowanie

Przełom września i października to najlepsza pogoda w Nepalu! W tym okresie niebo coraz częściej jest bezchmurne i cudownie błękitne, co oznacza, że sezon monsunowy dobiega końca. Przepiękna pogoda w tym okresie przyciąga turystów, a Nepalczykom poprawia nastrój, po męczącej porze deszczowej.

Choć tradycja świętowania sięga niepamiętnych czasów, wciąż wydaje się być bardzo aktualna!

Jeżeli trekking w Himalaje to najlepiej podczas święta Dashiain. Nasze biuro podróży załatwi za Ciebie wszelkie formalności, dając Ci możliwość wzięcia udziału tym święcie! Poczuj na własnej skórze niezwykłą nepalską tradycję i kulturę.

 

Publikacja 2022-02-02 12:16:16