Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

Zasady współpracy uczestników podczas trekkingu w górach

Jak wędrować razem, by trekking był przyjemny?

Dołączenie do trekkingu grupowego to świetna okazja do poznania nowych ludzi. Część z nich może reprezentować inną kulturę, religię, czy po prostu mieć inne zwyczaje. Wspólnie spędzony czas będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz spotkania ciekawych ludzi, a kto wie – może przyjaciół na całe życie.

Przebywanie ze sobą przez dwa tygodnie lub więcej, właściwie 24 godziny na dobę, jest również wyzwaniem. I jak zawsze w życiu, będąc w grupie, musimy godzić się na pewne kompromisy.

Kierowani własnym doświadczeniem postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu złote zasady, których przestrzeganie pozwoli na spędzenie tego czasu w miłej atmosferze. Przecież są to Wasze wymarzone wakacje!

Te zasady pewnie będą się zmieniać pod wpływem naszych przyszłych obserwacji, jak również Waszych uwag. Będziemy za nie niezmiernie wdzięczni!

Życzymy Wam wspaniałej wędrówki!

 1. Najważniejsze, abyście byli dla siebie mili i życzliwi.
 2. Wędrujcie bezpiecznie, nie narażając siebie i innych na żadne niebezpieczne sytuacje.
 3. Jedni aklimatyzują się szybciej, drudzy wolniej. Należy to uszanować i dostosować tempo wędrówki do najsłabszych. Nie komentujcie i nie oceniajcie tempa marszu innych członków grupy. Takie komentarze psują atmosferę w grupie i tworzą konflikty. Jeżeli tylko pozwolą na to warunki, zadbamy o to, byście mogli iść w swoim tempie.
 1. Jeżeli widzicie jakieś niepokojące objawy choroby u kogokolwiek, poinformujcie o tym przewodnika.
 2. Jeżeli ktoś wymaga pomocy, zastanówcie się czy możecie ją zaoferować lub po prostu wspierajcie w pokonywaniu trudności.
 3. Jeżeli nie jesteście lekarzami, nie podawajcie leków i nie doradzajcie nikomu zażywania leków.
 1. Wszyscy członkowie zespołu powinni czuć się odpowiedzialni w sytuacji, gdy pojawiają się problemy. Oczywistym jest, że na dużych wysokościach mogą pojawić się problemy związane z aklimatyzacją, nawet jeżeli zaplanowano ją zgodnie z najlepszą wiedzą i sztuką. W takiej sytuacji potrzebna jest dobra współpraca, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Każdy uczestnik musi być elastyczny i zaakceptować zmiany w planie, które wprowadza organizator lub przewodnik.  Nigdy nie wiemy, kto może znaleźć się w tarapatach, więc pamiętajcie, że to może być ktoś z Was. Jesteśmy pewni, że w takiej sytuacji będziecie się czuli bezpieczni, jeżeli tylko reszta grupy zrobi wszystko, by wspierać tych, którzy tego wymagają.
 1. Dbajcie o kulturę języka.
 2. Gdy w ciągu dnia zamawiacie obiad, postarajcie się zamówić to samo lub coś podobnego, by cała grupa nie musiała długo czekać na przygotowanie posiłków. Takie rozwiązanie ułatwi pracę kuchni i pozwoli zaoszczędzić czas potrzebny na dojście do miejsca docelowego. Posiłki wymagające dłuższego czasu przygotowania lepiej zamawiać w porze kolacji.
 3. Starajcie się zjeść zamówiony posiłek w całości i nie marnować jedzenia. Lepiej zamówić jedno danie, a jeżeli jesteście nadal głodni, zamówić kolejne. Nasza cena jest skalkulowana uczciwie i często posiłki dla Klientów przekraczają założony budżet. Godziny się na to świadomie, jednak oczekujemy z Waszej strony zrozumienia i szacunku dla naszych wysiłków i pracy kuchni.
 1. W przypadku wyboru opcji trekkingu z wyżywieniem, należy tak zamawiać posiłki, aby zaspokoić własne potrzeby. Nie akceptujemy zamawiania ponad miarę i dzielenia się później z osobami spoza naszej grupy lub wynoszenia posiłków do pokoi. Uwzględnienie posiłków w cenie trekkingu nie oznacza opcji „all inclusive” w pojęciu turystyki komercyjnej. Jeżeli jednak czujecie się gorzej i z jakichkolwiek powodów nie możecie zjeść posiłku, nie zmuszajcie się do jedzenia.
 2. W górach serwuje się pożywne i proste dania, nie nastawiajcie się na dania rodem z wyszukanych restauracji.
 1. Lodge w górach oferują proste w wyposażeniu kwatery. Nie należy w związku z tym oczekiwać wysokiego standardu. (Część lodge’y oferuje wysoki standard. Jeżeli jesteście tym zainteresowani, dajcie nam o tym znać, byśmy mogli skalkulować cenę, rezerwując dla Was lodge o podwyższonym standardzie.)
 2. W lodge’ach wieczorami często pali się w piecu na środku jadalni, aby przynajmniej tam było ciepło i przyjemnie. Nie palcie tam śmieci. Nie suszcie również swojej odzieży na żadnych meblach, zanim nie upewnicie się, że właściciel lodge’y się na to godzi.
 3. Nie należy suszyć osobistej bielizny, skarpet lub butów w jadalni. Należy dbać o komfort miejsca, w którym spożywamy posiłki i spędzamy popołudnia i wieczory.
 1. Wszystkie śmieci zabierzcie ze sobą z powrotem. Dbajcie o środowisko. Nie zakopujcie śmieci – mogą być niebezpieczne dla środowiska i dla zwierząt.
 2. Zawsze korzystajcie z toalet, gdyż to przyczynia się do dbania o środowisko naturalne. Jeżeli musicie załatwić się na łonie natury, starajcie się znaleźć miejsce z dala od źródeł wody, a zużyty papier toaletowy spalcie lub zakopcie.
 1. Kąpiąc się, czy myjąc na zewnątrz nie rozbierajcie się przy innych. Dbajcie o swój komfort, ale również o komfort pozostałych osób. Pamiętajcie, że w innej kulturze takie zachowania mogą być niepożądane i mogą Was narazić na złośliwe bądź prześmiewcze uwagi.
 2. Starajcie się prać na bieżąco jedynie to co konieczne, a jednocześnie pamiętajcie, że trekking w górach nie wymaga codziennie nieskazitelnie czystej odzieży.
 3. Nie zabierajcie ze sobą więcej, niż to konieczne. Zadbacie tym samym o kręgosłup swój lub tragarza.
 1. Nie dokarmiajcie dzikich zwierząt, to uzależnia je od człowieka.
 2. Szanujcie miejsca kultu religijnego (zawsze bezpiecznie jest, aby zarówno kobiety jak i mężczyźni mieli zasłonięte ramiona i nogi).
 3. Nie fotografujcie przypadkowo napotkanych ludzi bez ich zgody.
 1. Unikajcie podawania rzeczy lewą ręką, gdyż w Nepalu jest to uznawane za niegrzeczne. Należy witać się i podawać rzeczy prawą ręką (np. płacąc za herbatę, czy częstując kogoś słodyczami). Lewa ręka między innymi służy do toalety miejsc intymnych, stąd jest w tej kulturze ręką „brudną”.
 2. W Nepalu nie należy wchodzić do czyjegoś domu w butach. Ściągajcie je przed drzwiami domów, świątyń i klasztorów.

 

I obyście spotkali na swojej drodze wspaniałych towarzyszy górskich wędrówek!

Publikacja 2020-08-24 12:42:07