Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

Pięć najlepszych trekkingów w Nepalu

Na który trekking warto się wybrać w Himalaje?

Oferta trekkingów w Nepalu jest bardzo szeroka. Znajdziesz wśród nich bardzo zróżnicowane trasy pod względem trudności, wysokości czy czasu trwania.

Nepal to raj dla tych, którzy chcą iść na trekking, wspinaczkę, ale też dla tych którzy chcą poznać Nepal, jego kulturę, zetknąć się z egzotyką, zrelaksować się czy pomedytować.

Wybrać 5 najlepszych trekkingów w Nepalu, to na pewno wyzwanie, gdyż każdy może z tym dyskutować. Kierując się własnym doświadczeniem proponujemy nasze „pięć najlepszych trekkingów w Nepalu”. Nasza propozycja pięciu najlepszych trekkingów w Nepalu – pomoże w wyborze lub skłoni do własnych przemyśleń. Zatem zapraszamy do lektury i dyskusji

Jakie trekkingi w Nepalu są warte uwagi?

Nepal ma do zaoferowania wiele wspaniałych tras trekkingowych w Himalajach. Jeżeli idziesz pierwszy raz w Himalaje i musisz zdecydować, który trekking jest najlepszy, będzie to naprawdę trudna decyzja. Każdy trekking ma swój urok, nieważne który z nich wybierzesz. Może się okazać, że masz już swój plan na trekking w Nepalu. Wtedy znacznie łatwiej zdecydować czy lepiej iść do bazy pod Everestem czy raczej obejść wokół Annapurnę. Jedno jest pewne! Wiem, co mówię. Będziesz cieszył się ze swojego wyboru, bez względu na wybór!.

Spróbujemy tutaj zaproponować naszą klasyfikację 5 najlepszych trekkingów, specjalnie by pomóc Wam zadecydować, na który trekking wybrać się za pierwszym razem, gdy wyjeżdżacie po raz pierwszy na trekking w Nepalu..

I Everest Base Camp Trek

Najwyższy punkt na trekkingu

Trudność

Całkowita długość wyprawy wraz ze zwiedzaniem i czasem na relaks

5550 m n.p.m.

trudny (z powodu wysokości)

19 dni

Ten trek zaprowadzi Cię do Ghorak Shep (5160 m n.p.m.)  i na Kalapattar (5550 m n.p.m.) – do miejsca, z którego możesz zobaczyć najwyższy szczyt świata, Mount Everest. Na tym trekkingu dojdziesz do Everest Base Camp (5360 m n.p.m.), z którego to obozu wszystkie ekipy wspinaczkowe zaczynają podbój Chomolungmy (tybetańska nazwa Mount Everestu).

Everest Base Camp jest wypełniony tym czego każdy trekker poszukuje w swoich górskich wędrówkach – widokami gór wysokich. Trekking do bazy pod Everestem jest na pierwszym miejscu. Opierając się na moim własnym doświadczeniu, mogę stwierdzić, że mogłabym tam wracać co sezon i zawsze oczy i serce nie mogą „najeść” się tych majestatycznych widoków.

Chociaż byłam na trekkingu do Everest Base Camp wiele razy, już planuję kolejną wyprawę. Jednakowoż musicie również wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Choroba wysokościowa jest zagrożeniem, które może stanąć na drodze do spełnienia marzeń o Himalajach. Chociaż każdy trekkers marzy być na EBC Trek i zachwycać się najwyższym szczytem świata, nie jest to oczywiste, że każdemu uda się ziścić to marzenie. I każdy musi to zaakceptować.

Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj: EVEREST BASE CAMP TREK

 II Everest Base Camp Trek i Gokyo Valley przez Chola Pass

Najwyższy punkt na trekkingu

Trudność

Całkowita długość wyprawy wraz ze zwiedzaniem i czasem na relaks

5550 m n.p.m.

trudny (z powodu wysokości)

20 dni

Będąc na wielu trekkingach w Nepalu, Gokyo w połączeniu z bazą pod Everestem to mój drugi najlepszy trekking, który daje szansę na zobaczenie wspaniałych widoków dwóch dolin: doliny Khumbu i doliny Gokyo.

Na tym trekkingu dane Ci będzie zobaczyć oczywiście Everest Base Camp, zdobyć Kala Pattar (5550 m n.p.m.) – bardzo popularny punkt widokowy, później dojść do wymagającej Chola Pass (5368 m n.p.m.), by przenieść się nad najdłuższy himalajski lodowiec Ngozumpa (~36 km długości), na którego morenie i tuż przy trzecim z pięciu jezior Gokyo leży osada o tej samej nazwie. Stąd już tylko wejście na Gokyo Ri (5360 m n.p.m.), z którego roztacza się przepiękny widok na himalajskie ośmiotysięczniki: Mount Everest, Cho Oyu, Makalu. Kondycja fizyczna wskazana na dobrym poziomie. Możliwość choroby wysokościowej taka sama jak na EBC. Możesz również wybrać tylko Gokyo Valley Trek, a tym samym zrezygnować z przejścia przełęczą Chola Pass, która wymaga naszym zdaniem lepszej kondycji fizycznej.

Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj: GOKYO VALLEY TREK VIA EVEREST BASE CAMP TREK

 III ANNAPURNA BASE CAMP

Najwyższy punkt na trekkingu

Trudność

Całkowita długość wyprawy wraz ze zwiedzaniem i czasem na relaks

4130 m n.p.m.

umiarkowany (dużo podejść i zejść)

18 dni

Prawdopodobnie, jeżeli chciałbyś znaleźć się jak najbliżej Himalajów Annapurny, bez ryzyka dużych wysokości, Annapurna Base Camp rzeczywiście jest trekkingiem, który może spełnić Twoje oczekiwania. Ten trekking da okazję do poznania zarówno niższych, jak i wyższych partii Himalajów. Na trekkingu do Sanktuarium Annapurny możecie zobaczyć świętą górę Nepalu – Machhapuchare (6993 m n.p.m.), na której wciąż obowiązuje zakaz wspinaczki. Zachód słońca nad Machhapuchare zaliczany jest do najpiękniejszych widoków w Himalajach. Chociaż byliśmy tam wiele razy – wciąż wracamy na trasę Annapurna Base Camp. Jeżeli nie jesteś pewny, jak Twoje ciało zareaguje na wysokości, naprawdę rekomendujemy ten trekking. Jest bezpieczniejszy, gdyż jest mniejsze ryzyko choroby wysokościowej. Na pewno nie będziecie żałować, jeżeli wybierzecie się na trekking do bazy pod Annapurną. Jesteśmy tego pewni!

Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj: ANNAPURNA BASE CAMP TREK

 IV ANNAPURNA CIRCUIT TREK

Najwyższy punkt na trekkingu

Trudność

Całkowita długość wyprawy wraz ze zwiedzaniem i czasem na relaks

5416 m n.p.m.

trudny (z powodu wysokości)

24 dni

Kultowy nepalski trekking. Sama nazwa mówi, że ten trekking zabierze Cię na wędrówkę wokół Annapurny. Annapurna Circuit Trek pozwoli zobaczyć z bliska buddyjskie klimaty i da szansę na wędrówkę od zielonych ryżowych pól, aż do skalistych i surowych pejzaży w okolicach High Camp i Thorong La (5416 m n.p.m.). Widok z High Camp tuż przed wejściem na przełęcz Thorong La, naprawdę przeniesie was do górskiego raju. Przełęcz Thorong La zaś da Ci szansę sprawdzenia swojego ciała na wysokości 5416 m n.p.m. A tuż za przełęczą przeniesiesz się do innej odsłony Himalajów w dystrykcie Mustang - do Dolnego Mustangu.

Annapurna Circuit Trek jest jednym z najpiękniejszych trekkingów w Himalajach Nepalu. Choć jego trasa ulega chyba najszybszej komercjalizacji, to w dalszym ciągu pełen jest urzekających miejsc i choćby z tego powodu warto je jeszcze zobaczyć, by zdążyć przed kolejnymi zmianami.

Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj: ANNAPURNA CIRCUIT TREK

V UPPER MUSTANG TREK

Najwyższy punkt na trekkingu

Trudność

Całkowita długość wyprawy wraz ze zwiedzaniem i czasem na relaks

4230 m n.p.m.

umiarkowany

21 dni

Upper Mustang Trek – całkowicie odmienny trekking niż pozostałe nepalskie trekkingi. Pełen buddyjskich miejsc kultu, podobny do Wielkiego Kanionu w USA. Leży na granicach Wyżyny tybetańskiej. Na Upper Mustang Trek wciąż możesz znaleźć prawdziwą tybetańską kulturę. Zwiedzisz wiele kilkusetletnich klasztorów, czortenów i zabytków buddyjskich – rodem z Wyżyny Tybetańskiej. Zobaczysz średniowieczne ścienne tybetańskie malowidła i spróbujesz tybetańskiej herbaty z solą i zjełczałym masłem jaka.

Na tym trekkingu raczej nie ma ryzyka choroby wysokościowej. Najlepszy czas na trekking w te rejony to miesiące letnie (czerwiec – sierpień). W niższych partiach trasy trzeba uważać na monsunowe osuwiska i mogą zdarzyć się kłopoty z transportem, ale łańcuch Himalajów oddzielający Upper Mustang skutecznie zatrzymuje chmury. W tym czasie możesz nacieszyć oczy pustynnym krajobrazem w pełnym słońcu, a dodatkowo z ośnieżonymi szczytami Himalajów w tle.

Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj: UPPER MUSTANG TREK

Publikacja 2019-02-21 08:00:00