Loading...
Poznaj NEPAL
Biuro Podróży Nepal

BLOG

Nepal Excursion Treks

Zapraszamy Was na naszego bloga o Nepalu, w którym postaramy się mówić o tym co dla nas ważne. Będziemy wyjaśniać co wydaje nam się konieczne do wyjaśnienia, gdy chcemy opisać Nepal i jego odmienną twarz. Czy warto się szczepić jadąc do Nepalu? Kiedy najlepiej pojechać do Nepalu? Co warto zobaczyć w Nepalu? Czy Nepal jest bezpieczny?

Jeżeli tylko macie jakieś pytania i pomysły i chcecie przeczytać o tym na blogu – piszcie do nas na adres: info@poznajnepal.pl lub info@nepalexcursion.com

Nepal last minute - czy to dobry pomysł?

Przygotowanie do treku przez Indie, Nepal - wycieczki last minute

Wyobraź sobie moment, gdy z ekscytacją pakujesz do plecaka cały swój górski ekwipunek, bo właśnie wybierasz się do Nepalu - last minute! Czujesz ten dreszczyk emocji? A to dopiero początek Twojej przygody życia! Ile kosztuje wycieczka w Himalaje? Jakie są opinie o wycieczkach do Nepalu? I wreszcie - czy Indie Nepal wycieczki last minute to dobry pomysł? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Czytaj więcej

Gdzie będziemy nocować na trekkingu w Himalajach?

Jaki jest standard lodge'y na trekkingu w Nepalu

Często pytacie, gdzie będziecie nocować na trekkingu lub jak wyglądają pensjonaty na nepalskich szlakach.

Lodge ([lɒdʒ) – to najpopularniejsza nazwa nepalskiego schroniska, pensjonatu, w którym zwykle nocuje się na trekkingu.

Czytaj więcej

Wybierasz się na trekking w Himalaje w grupie ludzi, których nie znasz?

Jak współpracować w grupie, by wspólna wędrówka była przyjemna

Dołączenie do trekkingu grupowego to świetna okazja do poznania nowych ludzi. Część z nich może reprezentować inną kulturę, religię, czy po prostu mieć inne zwyczaje. Wspólnie spędzony czas będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz spotkania ciekawych ludzi, a kto wie – może przyjaciół na całe życie.

Przebywanie ze sobą przez dwa tygodnie lub więcej, właściwie 24 godziny na dobę, jest również wyzwaniem. I jak zawsze w życiu, będąc w grupie, musimy godzić się na pewne kompromisy.

Czytaj więcej

Jak dobrze się aklimatyzować i jakie są objawy choroby wysokościowej?

Choroba wysokościowa

Idąc w Himalaje trzeba pamiętać o kłopotach, które mogą się pojawić wraz ze zdobywaniem wysokości. Prawie każdy turysta, który był powyżej 3500 mnpm otarł się o chorobę wysokościową lub jej łagodne symptomy.

Czytaj więcej

Święto Dashain w Nepalu

Nepal Excursion Trek

Barwne jarmarki, ogromne huśtawki i większe niż zwykle zakupy to nieodłączna część nepalskiego święta Dashain. Tuż po zbiorach ryżu na przełomie września i października Nepal szykuje się do obchodów najważniejszego święta w roku.

 

Czytaj więcej

Relacja prosto z trekkingu

Nepal Excursion Treks

Ruszamy na wspaniały trekking w Himalajach. Tym razem odwiedzimy Ama Dablam Base Camp, Everest Base Camp, Chola Pass i Gokyo Ri!
A ile atrakcji po drodze! Postaramy się na bieżąco relacjonować dla Was tę wędrówkę. Opowiemy o tym co warto zobaczyć po drodze, gdzie warto spędzić trochę więcej czasu, ile czasu zabierze nam każdy dzień. Nie jesteśmy przekonani, czy ma sens mówić o długościach odcinków, gdyż one nie są w ogóle miarodajne.

Miarą jest cudowność tego miejsca. Nikt nie powinien się tam spieszyć. To moment w życiu, kiedy każdy powinien się zatrzymać, dać sobie prawo do nacieszenia oczu jedynymi w swoim rodzaju widokami. Nie co dzień jesteśmy w Himalajach, zatem „bieganie” na czas zamiast kontemplowanie przyjemności z trekkingu – nie jest dobrym rozwiązaniem. Namawiam Was do śledzenia naszych relacji???? Postaramy się każdego dnia napisać o naszych przygodach, widokach, miejscach, które będziemy mijać, ale również o trudach czy troskach, które będą nam towarzyszyć.

Czytaj więcej

Jak przygotować się na trekking w Himalajach

Odcinek 16

Trekking to oczywiste obciążenie dla organizmu, gdyż wędrujemy przez kilka – kilkanaście dni, po kilka-kilkanaście kilometrów dziennie, przez kilka godzin (6-10 godzin, a czasami dłużej).

Czytaj więcej

Koronawirus w Nepalu? Nepal a Covid-19

Odcinek 15

 

W związku z pandemią koronawirusa na całym świecie, również Nepal został nią dotknięty. Co słychać w Nepalu? Jak wygląda sytuacja związana z koronawirusem w Katmandu? Jak Nepalczycy radzą sobie z koronawirusem?

Nepal jak cały świat czeka na powrót do normalności. Kiedy skończy się pandemia w Nepalu?

 

Czytaj więcej

Pięć najlepszych trekkingów w Himalajach Nepalu

Odcinek 14

 

Oferta trekkingów w Nepalu jest bardzo szeroka. Znajdziesz wśród nich bardzo zróżnicowane trasy pod względem trudności, wysokości czy czasu trwania.

Nepal to raj dla tych, którzy chcą iść na trekking, wspinaczkę, ale też dla tych którzy chcą poznać Nepal, jego kulturę, zetknąć się z egzotyką, zrelaksować się czy pomedytować.

.

 

Czytaj więcej

"Burka w Nepalu nazywa się sari" Edyty Stępczak

Odcinek 13

 

Na polskim rynku pojawiła się świetna książka Edyty Stępczak pt. „Burka w Nepalu nazywa się sari”.

Już sam tytuł książki był dla mnie prowokacyjny. I to właśnie tytuł zwrócił moją uwagę, bo porównywał piękne i kolorowe sari z burką, która z dekoracyjnym strojem ma jednak niewiele wspólnego. Poczułam, że autorka musiała dotknąć tematu osobiście i obserwować go z bliska.

 

Czytaj więcej

Krótka historia Everestu

Odcinek 12

 

Warto przed pójściem na trekking do Everest Base Camp cofnąć się w czasie, siegnąć do historii i przypomnieć sobie nieco o pierwszych zdobywcach Mount Everest.

Mount Everest znany również jako Czomolungma w języku tybetańskim, Sagarmatha po nepalsku, czy też Dach Świata - stoi dumny wieńcząc swoim ogromnym cielskiem dolinę Khumbu. Jego Wysokość Everest ma jeszcze kilka innych imion: Peak XV, Deudhunga albo po prostu „8848”.

Czytaj więcej

Z Gorakshep do Everest Base Camp

Odcinek 11

W Gorakshep możesz kupić najpotrzebniejsze rzeczy, ale również spróbować dań – nawet z kuchni świata;-)
W Gorakshep możesz zjeść pizzę i spaghetti chociaż jesteś już na wysokości 5164 m n.p.m. Obecnie w Gorakshep nie ma większego kłopotu z elektrycznością dzięki energii słonecznej, raczej jest już stały dostęp do Internetu i łączności telefonicznej. Jednak wciąż jest kłopot z wodą. Na tej wysokości trudno już o wodę bieżącą. Pobiera się ją z jeziora – tuż niedaleko szlaku na Kalapattar.

Czytaj więcej

Tragarze w Himalajach

Odcinek 10

Pamiętam swój pierwszy pobyt w Nepalu w 2013 roku i spotkanie z określeniem: nepalski tragarz. Pamiętam, że nie miałam wewnętrznej zgody na samo określenie: TRAGARZ. Kojarzyło mi się źle. Wydawało mi się, że tragarz brzmi jak sługa, wyrobnik. W każdym razie nie czułam się z tym określeniem dobrze. Wolałam, żeby nazywać tragarza pomocnikiem, obsługą trekkingu, częścią załogi.

Czytaj więcej

Nepalskie specjały

Odcinek 9

O kuchni nepalskiej i jej zapachach i smakach można pisać w nieskończoność. Każdy kto lubi te typowe dla tego rejonu Azji przyprawy, zwariuje wprost ze szczęścia mogąc na co dzień kosztować dobroci przyprawionych kolendrą, kminem (kumin), szafranem, kurkumą, kardamonem, kozieradką, kminkiem indyjskim (ajwain) … I tak można by bez końca

Czytaj więcej

Fundacje działające w Nepalu

Odcinek 8

Temat bardzo delikatny, drażliwy… W 2013 roku pierwszy raz pojechałam do Nepalu przez polsko-nepalską agencję. Wyjazd uznałam za udany. Podziękowałam. Pojechałam z nimi drugi raz i po tym drugim wyjeździe, postanowiłam dofinansować naukę języka angielskiego córce tragarza, z którym byłam na trekkingu, zaś moja przyjaciółka postanowiła dofinansować rodzinę jednego z tragarzy w kwocie 1500 dolarów.

Czytaj więcej

Kiedy najlepiej pojechać w Himalaje

Odcinek 7

Kiedy najlepiej pojechać w Himalaje… Hmmm, to nieco trudne pytanie, gdyż moim zdaniem można jechać przez cały rok, tyle, że w różnych miesiącach w różne części Nepalu. Jednak, gdy wybieracie się na te najpopularniejsze treki czyli Annapurna Base Camp, czy Everest Base Camp, to najlepszymi miesiącami będą: marzec, kwiecień, maj a jesienią czas od października do grudnia.

Czytaj więcej

Szczepienia przed wyjazdem

Odcinek 6

Czy należy się szczepić przed wyjazdem do Nepalu? Tyle opinii ile mądrych głów
Ze strony http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/nepal dowiemy się o zaleceniach Ministerstwa Spraw Zagranicznych odnośnie wyjazdu do Nepalu.

Czytaj więcej

Co zabrać na wyjazd do Nepalu?

Odcinek 5

Kiedy po raz pierwszy jechałam do Nepalu, trochę odkrywałam świat na nowo. Pakowałam się chyba ze cztery razy, wciąż nie będąc pewną czy mam już wszystko, czy może to jednak za dużo rzeczy i część nie jest konieczna?  I jak mam to wszystko wrzucić do jednej torby? Czy to w ogóle możliwe?

Czytaj więcej

Tania podróż do Nepalu

Odcinek 4

Jednym z tanich sposobów podróżowania w Himalaje jest wyjazd do Nepalu bez korzystania z usług przewodnika i tragarza. Jednak, aby zapewnić sobie choć minimalne bezpieczeństwo przed potencjalnymi zagrożeniami, radzimy skorzystać przynajmniej z usług jednego z nich. Wynajęcie przewodnika i tragarza sprawi, że Twój trekking w Nepalu będzie beztroski i po prostu bezpieczniejszy.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo w Nepalu

Odcinek 3

W kulturze tego kraju gość w domu jest traktowany jak bóg, więc większość Nepalczyków ciepło wita podróżnych, szanuje ich i troszczy się o nich. Jednak późną nocą w dużych miastach, takich jak Katmandu czy Pokhara, podobnie zresztą jak na całym świecie, istnieje możliwość spotkania pijanych przechodniów bądź agresywnych użytkowników innych środków odurzających. Więc jeżeli tylko jesteście trochę świadomi i zarazem ostrożni – Nepal - jak inne kraje – okaże się na pewno miejscem bezpiecznym.

Czytaj więcej

Bezpieczny trekking do Everest Base Camp?

Odcinek 2

Wielu z Was marzy o tym, by być w Everest Base Camp, ale martwicie się problemami związanymi z wysokością? Właśnie poniżej możecie znaleźć rozwiązanie dla najbezpieczniejszego przejścia treku do Everest Base Camp. Każdy z Was może dać sobie z tym radę nie narażając się na poważne problemy zdrowotne. Musicie jednak wiedzieć o kilku istotnych rzeczach podczas wchodzenia do góry.

Czytaj więcej

Jak to wszystko się zaczęło?

Odcinek 1.

W pierwszym odcinku musi się pojawić wyjaśnienie, jak to wszystko się zaczęło… I niech to będzie naszą pierwszą opowieścią. Zaczniemy od dawnych czasów i od początków fascynacji górami…

Czytaj więcej